NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

EUROPA NA DOPINGU

 

Wyniki badań ankietowych zaprezentowane 27 czerwca 2018 r podczas międzynarodowej konferencji w Warszawie ukazały dużą skale problemu.192 kwestionariusze rozesłane do 6 krajów partnerskich wykazały, że problem dopingu w sporcie rekreacyjnym istnieje i ciągle rośnie.

Jak podkreślił lider projektu Jesus Garrido z Agencia Española de Proteccion de la Salud en el Deporte (AEPSAD) z Hiszpanii problem stosowania dopingu zaczyna się w klubach, gdzie trenują dzieci i młodzież. Młodzi trenerzy chcąc mieć szybko wyniki wprowadzają do diety młodego człowieka substancje podnoszące wydajność organizmu. Tym samym młodzież zapomina najważniejszą ideę sportu fair-play oraz etos ciężkiej pracy. W Hiszpanii aż 40% suplementów diety jest wspomagana dodatkowymi składnikami podnoszącymi wydajność organizmu, ale bezpowrotnie niszczącymi zdrowie.

Prezentacja Diego Cutilli z Fondazione Giovanni Paolo II per lo Sport z Włoch pokazała jak zjawisko dopingu zmieniło myślenie młodych ludzi. W ankiecie przeprowadzonej na potrzeby projekty Antydoping Green Seal młodzież uznaje doping jako nieodłączny element sportu rekreacyjnego. Uważa, że doping jest niezbędny dla współzawodnictwa, konsekwencje stosowania dopingu są przesadzone, a sportowcy nie powinni się czuć winni, że biorą doping. Dodatkowo sportowcy czują presje, żeby brać środki wspomagające, gdyż liczy się wynik, a nie droga w jaki sposób został osiągnięty. Powyższe wnioski zebrane podczas badań przeprowadzonych wśród włoskiej młodzieży tylko utwierdziły partnerów Antydoping Green Seal, że problem jest mocno zakorzeniony we współczesnym świecie. Tylko odpowiednia edukacja i konkretne działania mogą zmienić sposób rozumienia dopingu i jego niszczącą moc.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Antydopingowej zaprezentowali działania antydopingowe prowadzone w Polsce i na świecie. Wykrywanie dopingu obecnie waha się w przedziale 1-2%, a 10-15% zawodników przyznała się do stosowania substancji zagrożonych. Skala ta jest zaniżona, gdyż niewiele osób potrafi się przyznać do stosowania dopingu.

Doping to nie problem samych sportowców tylko całego środowiska sportowego: trenerów, lekarzy, personelu pomocniczego, menadżerów sportowych, właścicieli ośrodków sportowych.

Najczęściej przepisy dopingowe naruszane są w  poniższych dyscyplinach sportowych:

1.Kulturystyka

2.Boks

3.Fitness

4.Pływanie

 

Świat na dopingu

 

Rynek leków, suplementów diety i substancji zakazanych cały czas rośnie. Co  druga reklama namawia do spożywania suplementów. A duża część używek jest zafałszowana środkami dopingującymi.

Istnieją 3 metody, które potrafią pomóc sportowcom w osiągnięciu lepszych wyników. Sportowcy, u których wykryto doping których dopingu stosowali albo jedną z tych metod, albo wszystkie w różnym odstępie czasu.

 

- EPO: doping krwią

- Manipulacje farmakologiczne, chemiczne i fizyczne (sterydy anaboliczne i hormony wzrostu)

- Doping genetyczny: do organizmy człowieka wprowadza się wirus, który samoistnie powoduje wydzielanie więcej krwinek czerwonych.

 

Środkami dopingowymi są też leki na liczne choroby, które bardzo często można kupić w aptece. W podwyższonych dawkach wpływają pozytywnie na wydajność oddechową i  krążeniową, niestety tylko doraźnie.

 

Oprócz tego, że zawodnik otrzyma nadludzką siłę i odporność, to doping wpływa katastrofalnie na jego organizm. Zagrożeń ze stosowania dopingu jest wiele: wzrost agresji, zwiększone pobudzenie psychicznie, bezsenność , padaczka, bezpłodność. Niewykluczone są również zespoły maniakalne i urojenia. Lekarze mówią także o psychozie. Stosowanie używek ma także wpływ na organy wewnętrzne - może dojść do przerostu mięśnia sercowego czy uszkodzenia wątroby.

 

Badania pokazują, że krajami o największej skali dopingu wśród młodzieży są:

1.Hiszpania 29%

2.Włochy  19%

3.Polska 15%

3.Wielka Brytania 14%

Najczęściej używki podaje:

1.Trener  60%

2.Menadzer sportowy  40%

Przyjmowanie używek a podział na płeć:

1.Mężczyżni 68%

2.Kobiety     32%

    Sport jako forma aktywności człowieka ma na celu udoskonalenie sprawności fizycznych lub psychicznych w ramach współzawodnictwa, zbiorowo lub indywidualnie. Sporty profesjonalne i wyczynowe mają sztywno ustalone zasady i normy, których każdy z zawodników musi przestrzegać. W sporcie rekreacyjnym tych zasad nie ma, odpowiedzialność  spada na samego zawodnika lub trenera. Brak jasno zdeklarowanych granic i reguł powoduje z czasem chaos i dezorientację. Szczególnie w czasach gdzie kult ciała i rywalizacja o medale i wyniki zdominowała najważniejsze wartości życiowe takie jak zdrowie. Ewolucja treningów doprowadziła do zwiększenia wydajności i zoptymalizowała pomiary aktywności fizycznej. Przyczyniła się także do kontrolowania wpływu aktywności fizycznej na organizm człowieka. Osiągnięte postępy obejmują także zapobieganie urazom oraz ich leczenie, ale przede wszystkim są w stanie pokonać ograniczenia samych sportowców. Stosowanie substancji, które mogą zmienić ludzką równowagę psychofizyczną, a tym samym polepszyć wyniki tym samym stało się powszechnym zjawiskiem.

  Z wielu powodów zjawisko dopingu szybko się rozwija i stanowo negatywny   wydźwięk dla całego sportowego świata. Praktyki dopingowe są obecnie tak rozpowszechnione i łatwo dostępne, że stały się zagrożeniem dla zdrowia i życia osób uprawiających sport. Ponad to sprzeciwiają się etyce sportu i medycyny. Nasze wspólne działania przy projekcie Antydoping Green Seal mają na celu ochronę zdrowia młodych sportowców, zwiększenie świadomości dopingu w sporcie i stworzenie środków zapobiegawczych jak i całego programu do walki z używkami w sporcie rekreacyjnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: