NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

DIABETYCY I SPORTY EKSTREMALNE

"Chorzy wiedzący najwięcej, żyją dłużej"

Tak pisał jeden z pionierów diabetologii w 1919 r. E.P. Joslin. Słowa te nie tracą do dziś na ważności. Edukacja jest kluczowym elementem funkcjonowania z cukrzycą. Bezpieczeństwo sportowca jest zawsze priorytetem, dlatego wyedukowane musi być otoczenie cukrzyka: rodzice, koledzy, nauczyciele i trenerzy.

Medycyna głosi, że młodzi sportowcy diabetycy powinni uprawiać sport, gdyż wysiłek fizyczny, oprócz wielu innych zalet prozdrowotnych, reguluje cukier. Jednak nie wszystkie dyscypliny sportu są zalecane. Lekarze apelują, że diabetycy powinni unikać: podnoszenia ciężarów, wspinaczki ekstremalnej górskiej, kulturystyki, maratonów i triatlonów.

Doskonałym przykładem, na to, że niemożliwe nie istnieje jest Mariusz Cebula, alpinista, ultra maratończyk. Zmaga się z cukrzycą typu 1 od 14 roku życia. Choroba nie przeszkodziła mu w realizacji sportowych pasji. Uprawia sporty ekstremalne: wspinaczkę i turystykę górską oraz narciarstwo. Biega w maratonach ulicznych, ostatnio w 17 Cracovia Maraton oraz brał udział w licznych ultra maratonach górskich. Od 27 lat uprawiając wspinaczkę górską, przemierzył m.in Tatry ( Orla Perć, Czerwone Wierchy, Rohacze ), Beskidy, Pieniny i Alpy. Szczególny podziw budzi udział w 2016 r. w projekcie, którego celem było zdobycie szczytu Damavand, będącym najwyższy szczytem Iranu o wysokości 5610 n. p.m. Mariusz Cebula to również pierwszy diabetyk, który ukończył Flexistav Bieg Granią Tatr, zaliczany do jednego z najtrudniejszych biegów górskich w Polsce. Angażuje się w wiele projektów skierowanych do diabetyków, prowadzi swojego bloga "Cukrzyca i sporty ekstremalne " opisując jak wygląda życie diabetyka uprawiającego regularnie sport oraz publikuje artykuły z tej dziedziny. Bohater akcji: " Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!", "5000 metrów nad poziomem cukru".

 Kolejnym wyzwaniem stojącym przed Mariuszem Cebulą jest udział w europejskim projekcie "Biegacze i rowerzyści na rzecz Europy bardziej otwartej i przyjaznej SPORTGIVECHANCE" organizowanym m.in. przez Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji.

Europejskie wydarzenie sportowe dotyczy biegania i jazdy na rowerze z udziałem sportowców chorych na cukrzycę i osób niepełnosprawnych. Wydarzenie realizowane jest w celu podniesienia świadomości o życiu i sporcie z cukrzycą. Promuje aktywności fizyczne wśród osób, które mają fizyczne ograniczenia do uprawiania sportów. Projekt przyczyni się również do zwiększenia potencjału inicjatyw publicznych i dialogu instytucjonalnego na rzecz promowania i ochrony praw osób niepełnosprawnych. W rywalizacji weźmie udział 320 sportowców diabetyków z 16 krajów europejskich. Impreza sportowa zostanie zorganizowana na przełomie sierpnia i września 2018 r. na najpiękniejszym włoskim szlaku rowerowym (Assisi-Spoleto-Norcia).

Sylwetka Mariusza Cebuli jest dowodem na to, że rozpoznanie cukrzycy nie jest przeciwwskazaniem do rozpoczęcia uprawiania sportu. Na jego przykładzie można zauważyć, że cukrzyca nie stoi na przeszkodzie w osiąganiu sukcesów nawet w sportach ekstremalnych, jeśli uruchomione zostaną odpowiednie systemy motywacyjne i zachowane bezpieczeństwo podczas treningów.

 Lista osiągnięć sportowych Mariusza jest imponująca :

 -Najtrudniejsza droga wspinaczkowa, Łabajowa "Lewa ręka ciemności" 6.2+

- Najtrudniejsza droga w Tatrach V+  

 Ukończył Biegi:

 - IV Bytomski Półmaraton 21 km w 2012r

-V Bytomski Półmaraton 21 km w 2013r

-VI Bytomski Półmaraton 21 km w 2014r

-I Rudzki Półmaratom Industrialny 21 km w 2015r

-15 PZU Cracovia Maraton 42 km w 2016r

-XII Bieg Rzeźnika 82 km w 2016r

-II Rudzki Półmaratom Industrialny 21 km w 2016r

- Beskid Ultra - Trail 93 km w 2016r

-Maraton Górski - Leśnik zima 25km w 2016r

-16 PZU Cracovia Maraton 42 km w 2017r

- III Rudzki Półmaratom Industrialny 21 km w 2017r

- 17 PZU Cracovia Maraton 42 km w 2018r

 

Szczyty górskie:

 -4x Rysy 2503 m n.p.m. w 2003-2017r

-Mitikas 2918 m n.p.m. w 1998r

-Brunnenkogen 2738 m n.p.m. 2015r

-Similaun 3019 m n.p.m.2015r

-Damavand 5610 m n.p.m. 2016r

 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: